NOKTA YAZILIM

HİZMET KAYDI YARDIMCI DÖKÜMANI

 

Hizmet (Seans & Tetkik) gönderimlerinde Sağlık Bakanlığı ve SGK anlaşması sonucunda 16 Nisan sonrasında takip alınan tüm hastalarda Medula sistemine hizmet kaydı yapılmadan önce, hizmetin eNabız sistemine gönderilmiş olması zorunluluğu getirilmiştir.

 

a.     Hizmet paketi eNabız sistemine nasıl gönderilir?

Hizmeti eNabız sistemine kaydetmenin 2 yöntemi bulunmaktadır.

1.YÖNTEM:

Hastanızın göndermek istediğiniz hizmetini seans kartından işaretleyiniz. (ZORUNLU)

Üst menüde bulunan Sağlık NET menüsünden Sağlık Net Gönderim Uygulamasına giriş yapılır.

Açılan ekranda ilgili tarih aralığı seçilir ve Hizmet seçeneği seçildikten sonra listeleme yapılır.

Listeleme yapıldıktan sonra hastalarınızı seçip GÖNDER butonuna tıklayınız.

(Bu ekranda hasta geliş tarihine göre işlem yapılmaktadır. Hastalarınızı lütfen geliş tarihine göre listeleyiniz. Örneğin : Hastanız 1 Mayısta geldi ise ve 3 Mayıs’ta da seansı varsa hastanızın 1 Mayıstaki hizmet paketini tekrar göndermeniz gerekmektedir)

NOT: Hizmet paketi gönderilmeden önce MUTLAKA Hasta Kayıt paketi başarılı bir şekilde eNabız sistemine gönderilmiş ve SYS Takip No alınmış olmalıdır.

 

2. YÖNTEM:

Hastanızın seans kartına giriş yaptıktan sonra göndermek istediğiniz seansa sağ tıklayınız.

Açılan menüde eNabız Hizmet Kayıt seçeneğini seçtikten sonra hizmet başarılı bir şekilde eNabıza gönderilmiş olacaktır.

NOT: Hizmet paketi gönderilmeden önce MUTLAKA Hasta Kayıt paketi başarılı bir şekilde eNabız sistemine gönderilmiş ve SYS Takip No alınmış olmalıdır.

 

 

b.     Hizmet paketi gönderiminden sonra işleyiş nedir?

Hizmet paketi gönderimi başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra eNabız sistemi tarafından bu hizmet SGK Medula sistemine otomatik olarak bildirilmektedir.  Bu bildirim yapıldıktan sonra hizmeti medulaya kaydedebilirsiniz.

 

c.      Hizmetin eNabız tarafından SGK Medula sistemine bildirilip bildirilmediği nasıl anlaşılır?

Hastanızın ilgili aydaki geliş satırına sağ tıklanır ve SYSTakipNo SGK Hizmet Sorgula seçeneği seçilir.

 

Ardından açılan bilgi ekranında hastanın ilgili seans tarihinin bulunduğu satırda;

SGK Gönderim Zamanı dolu ise hizmet eNabız tarafından SGK Medula sistemine gönderilmiştir. Seansı medulaya kaydedebilirsiniz.

SGK Gönderim zamanı boş ise eNabız tarafından hizmet SGK Medula sistemine henüz bildirilmemiştir.  Bir süre bekleyip tekrar sorgulama yapmanız gerekir.

 

 

 

YUPASS’lı Hastalar İçin NOT:

YUPASS numarası olan hastalarda eNabız Hasta Kayıt ve Hizmet Kayıt verilerini göndermeden önce MUTLAKA hastanın geliş satırına sağ tıklayarak Geliş Düzenle seçeneği seçilip açılan ekranda Yupass alanına hastanın Yupass numarası girilmelidir. Bu işlemin ardından eNabız verilerini gönderip seans kaydedebilirsiniz.

NOT: Yupass’lı hastalarda Hasta Kartı’nda bulunan TC Kimlik numarası alanına Yupass no girmeyiniz. Bu alana hastaya verilen TC Kimlik numarası girilmelidir.

 

 

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptığınız halde seansı Medula’ya kaydedemiyorsanız aşağıdaki işlemleri yapınız..

 

a.       Hastanın eNabızdan Hasta Kayıt Paketini siliniz. Ardından tekrar Hasta Kayıt Paketini ve Hizmet Paketini gönderiniz.

 

b.       Hastanın geliş satırına sağ tıklayıp eNabız tarafından Medula sistemine bildirilip bildirilmediğini kontrol ediniz. (Yukarıda bu işlemin nasıl yapılacağı anlatılmıştır.)

 

c.       Toplu Seans Girişi ekranından seansı kaydetmeyi deneyiniz.

 

d.       Zaman zaman Medula veya Sağlık Bakanlığı tarafında sorunlar yaşandığı için gün içerisinde ara ara deneme yapınız.